Na začátku roku 2019, konkrétně 21. ledna, přijala Legislativní rada vlády návrh zákona o realitním zprostředkování. Se změnami přišla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a zákon má před sebou legislativní proces v parlamentu. Pokud zákon schválí poslanci i senátoři, měl by vejít v platnost od 1. ledna 2020. Důvodem jeho změn je především požadavek na zvýšení kvality práce realitních makléřů a omezení těch neférových a podvodných. Na jaké novinky se musí realitní kanceláře a makléři připravit?
Zatímco doposud vám ke kariéře realitního makléře stačil pouze živnostenský list, nově se mají pravidla pro výkon tohoto povolání zpřísnit. Z živnosti volné se nově stane živnost vázaná a lidé tak budou muset splnit určitě podmínky, aby se makléři stali. Makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v oboru práva, ekonomie, financí, obchodu, stavebnictví nebo marketingu.
Jinou možností je vyšší obdobné nebo středoškolské vzdělání se třemi roky realitní praxe. Pokud nesplňujete ani jedno kritérium, budete muset absolvovat zkoušku odborné způsobilosti týkající se oceňování nemovitostí, daní a stavebního práva.
Nově bude muset být realitní zprostředkovatel také pojištěn pro případ, že by svému klientovi způsobil škodu. Limit pojistného plnění by měl být nejméně 1,75 milionu korun na jednu pojistnou událost a 3,5 milionu při souběhu více událostí v jednom roce. Změnou projde i zprostředkovatelská smlouva mezi prodávajícím a třeba kanceláří. Zatímco aktuálně pouze ústně, novinkou by mělo být její povinné písemné provedení.
Dosud může realitní kancelář nebo makléř uzavřít smlouvu o exkluzivitě s klientem na dobu neomezenou. Kancelář tak může jako jediná na trhu nabízet určitou nemovitost a klient s tím nemůže nic dělat. Nově by měla tato exkluzivita být časově omezená, a to na maximálně 6 měsíců. Při porušení by pak zprostředkovatelům prodeje hrozila pokuta.
Původně mělo dojít k možnosti úschovy peněz jen na úschovu advokátní, bankovní a notářskou. Nový zákon ale nadále počítá i s úschovou u realitních kanceláří. Kanceláře ale nebudou moci vlastní úschovu přímo nabízet nebo ji přímo smluvně vyžadovat. Klient se sám rozhodne, o kterou úschovu zažádá a případně o ni sám realitní kancelář musí požádat.