Na podzim loňského roku se spekulovalo o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Pro zrušení daně by jednoznačně byla většina lidí. Jenže o tom, co se zruší a co se naopak zavede, rozhoduje poslanecká sněmovna. Jak to dopadlo?
Daň z nabytí nemovitosti se bude platit dál. S návrhem pro zrušení daně z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu nemovitosti), která aktuálně činí 4 % z ceny nemovitosti, přišla ODS.
Podle některých senátorů je daň v nemorální výši. Stejně jako v roce 2018 se návrh nepodařilo prosadit ve Sněmovně, která jej zamítla. Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta. Dříve daň platil prodávající a kupující byl v pozici ručitele. Od roku 2016 došlo však ke změně. Dnes ji platí kupující.
Cílem zrušení daně byla možnost celkově zlevnit bydlení. Důvodem, proč novela nepřošla je také fakt, že ročně se na dani z nabytí vybere 13,5 miliardy pro státní rozpočet.
Zdroj: Freepik.com
Pro tento rok se novela zákona trochu pozměnila. Daňovou úlevu nečekejme, pouze se mění okruh osob, které budou od daně z nabytí nemovitosti osvobozeny. Daň ve výši 4 % nemusíte platit ze staveb a z pozemků, které jsou vyňaty z předmětu daně nebo jsou od daně osvobozeny (např. dědictví nebo dary).
Výčet všech staveb osvobozených od platby daně z nemovitých věcí naleznete v § 9 – Osvobození staveb od daně podle Zákona o dani z nemovitosti a výčet všech pozemků osvobozených od platby daně z nemovitých věcí popisuje § 4 – Osvobození od daně z pozemků podle Zákona o dani z nemovitosti.
Od daně je aktuálně osvobozeno první úplatné nabytí vlastnického práva ke stavbě rodinného domu, k pozemku nebo k právu stavby, pokud je součástí stavba rodinného domu a k bytové jednotce a spolu s tím i ke garáži, sklepu či komoře, které se nachází v bytovém domě.
V případě, že kupujete nemovitost, která dani podléhá máte zákonnou povinnost podat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nejpozději do konce třetího měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla nemovitost zapsána do katastru nemovitostí.