Chcete se pustit do stavby domu a řešíte zásadní otázku týkající se výběru materiálů? V porovnání s minulými lety, kdy nebylo příliš na výběr, se dnes můžete potrápit kvůli volbě z velkého množství možností. Jaké faktory je potřeba zvážit a podle čeho vybrat nejlepší stavební materiály? V článku najdete několik rad, které vám mohou pomoci s řešením této zapeklité otázky.
Nejčastějším kritériem při výběru stavebního materiálu určitě bývá cena. Mnoho lidí kvůli ceně přehlíží celou řadu dalších praktických faktorů, které mohou být v dlouhodobém horizontu rozhodně důležitější.
Velmi důležité jsou zejména izolační vlastnosti, které později ovlivní vaše účty za energie na vytápění a komfort při bydlení. Investice do kvalitnějšího materiálu se vám tak může vrátit v podobě úspory za vytápění a po čase začnete dokonce šetřit. Pamatujte na to, že dům má sloužit několik desítek let. Vybavení místností snadno změníte, ale materiál použitý pro hrubou stavbu vyměnit pravděpodobně nepůjde.
V případě, že si na práci najímáte stavební firmu, možná budete vázaní tím, jaký systém výstavby používají. Dopředu si proto zjistěte, jaké možnosti volby máte u konkrétní firmy, ať nakonec nejste nepříjemně překvapeni.
Podívejte se na několik materiálů využívaných pro výstavbu domů. Prostudujte, jaká varianta má pro vás důležité výhody a co je naopak lepší vyměnit za jinou možnost.
Pórobeton
Jde o hodně používaný materiál hlavně díky nízké ceně. Má poměrně dobré izolační vlastnosti, které mohou dobře fungovat i bez výraznějšího dodatečného zateplení. Nemusíte se však dostat na hodnoty pasivního bydlení, takže pokud toužíte po pasivním domě, zvolte raději jiný materiál. Klasický pórobeton navíc nemá příliš dobré akustické vlastnosti, proto je lepší nepoužívat ho pro příčky mezi jednotlivými byty. V takových případech je potřeba sáhnout po specializovaném typu tvárnic. Předností pórobetonu je však jeho nízká hmotnost. Dá se snadno upravovat a je tvárný, což se hodí pro snadnější a rychlejší instalaci elektřiny a odpadů.
Vápenopískové cihly
Dalším typem jsou vápenopískové cihly. V porovnání s pórobetonem jsou výrazně těžší a hůře se do nich zasekává. Na druhou stranu se však mohou pochlubit lepšími izolačními vlastnostmi, takže představují vhodnou volbu pro energeticky úsporné bydlení. Vápenopískové cihly perfektně regulují vlhkost v interiéru a hodí se pro výstavbu domů s více bytovými jednotkami díky velmi dobrým akustickým vlastnostem.
Keramické tvárnice
Pálené cihly byly dříve základním materiálem. Dnes už mají jinou podobu a lepší praktické vlastnosti. Tyto moderní keramické tvárnice mají totiž výrazně lepší termoregulační schopnost. Ostatní parametry jsou podobné pórobetonu.
U konkrétních materiálů existují i různí výrobci. Dejte si tu práci a pečlivě prověřte všechny nabízené varianty. Vzhledem k tomu, že jde o stěžejní část celé stavby domu, rozhodně se nevyplatí přílišně šetřit na úkor kvality, protože za pár let by se vám mohla tato strategie nepříjemně vrátit. Teplotní komfort a odolnost proti vlhkosti jistě v průběhu bydlení v novém domě náležitě oceníte, protože nemusí být samozřejmostí. Občas se totiž stává, že u levných novostaveb se v době záruky či těsně po záruce mohou začít objevovat problémy plynoucí z nekvalitního provedení, kdy příčinou může být právě i volba nevhodného materiálu pro hrubou stavbu.
Článek sepsala Realitní kancelář Brno - Unicareal s.r.o.
Roubalova 455/4
602 00 Brno-střed-Stránice
Tel: 541 211 876
Email: info@unicareal.cz
www.unicareal.cz