Podmínky pro získání hypoték se zpřísňují, ceny bytů rostou a většina z nás by ráda zainvestovala do vlastního bydlení. Vyplatí se to ještě v dnešní době? Není to jen uměle vytvořená bublina?
Pokud se rozhodnete investovat do jakéhokoliv aktiva, musíte si stanovit očekávání. Na mysli máme hlavně časovou náročnost, související náklady s údržbou a provozem daného majetku, pokud byste jej nechtěli sami využívat, ale spíše pronajímat a vytvořit si tak pasivní příjem.
Očekávaný výnos nemovitosti se dá odhadnout a propočítat, nicméně bavíme se o variantě, kdy vše funguje tak, jak má. Což se ne vždy stává. Změně nájemců či nutných oprav se určitě nevyhnete, a tak výnosnost může v některých případech i dost poklesnout.
Kromě rostoucích cen nemovitostí dochází také k snížení dostupnosti hypoték, což pro vás jistě není žádná novinka. I proto se nevyplatí při koupi nemovitosti příliš čekat. Díky nízké nezaměstnanosti roste kupní síla českých domácností, což stále podporuje růst cen, nejčastěji v centrech velkých měst. Jen v Praze se cena za metr čtvereční v loňském roce zvýšila zhruba o pětinu.
A očekávat se dá i růst sazby hypoték.
Znehodnocení peněz je také aktuálním tématem a určitě byste neměli nechat úspory ležet ladem doma v obálce. Po pár letech pak můžete zjistit, že vaše ušetřené prostředky mají o několik % nižší hodnotu. Pokud tedy chcete s penězi naložit tak, aby neztratily svou hodnotu ani po čase, veberte si bezpečný a zároveň výnosný způsob uložení peněz.
A investice do nemovitostí je dlouhodobě považována za konzervativní a nejméně rizikovou investiční variantu.
Mít vlastní nemovitost či pasivní příjem je krásná idea, ale nezapomínejte, že pronajímat byt není nic jednoduchého. Najít včas platícího nájemníka, který zůstane v bytě dlouho a nezničí jej, je mnohdy opravdu složité. A jednodušší je také pronajímat byty, které jsou menší.