Kupujete, prodáváte nebo pronajímáte dům? Pak by vaší pozornosti rozhodně neměl ujít průkaz energetické náročnosti budovy, tzv. PENB. Ve zkratce jde o dokument, který počítá veškeré energie, které se při běžném provozu nemovitosti spotřebují a podle toho nemovitosti zařazuje do tříd. Existuje celkem 7 tříd energetické náročnosti. Nejnižší náročnost mají budovy s označením A – mimořádně úsporné, nejvyšší náročnost pak mají budovy s označením G – mimořádně nehospodárné.
Tak jako auta mají technický průkaz, budovy mají PENB. V tomto průkazu jsou uvedené hodnoty spotřeby energií. Pokud budete celou svou nemovitost nebo jen její část pronajímat či prodávat, zájemcům poslouží PENB k orientačnímu výpočtu nákladů.
Energetický průkaz musí být podle zákona vždy zpracováván objektivně, pravdivě a úplně. Odborníci musí přímo fyzicky navštívit nemovitost, provést stavební a technickou kontrolu jak nemovitosti, tak i stavu zdroje tepla a ohřevu teplé vody, osvětlení a dalších zařízení. PENB vystavené na základě fotografií nebo projektové dokumentace nejsou považovány za platné, jelikož mohou obsahovat spoustu nepřesností a nemusí odpovídat reálnému stavu budovy.
Vyřizovat průkaz energetické náročnosti budovy nemusíte, pokud je energeticky vztažná plocha budovy menší než 50 metrů čtverečních. Stejně tak se tato výjimka týká i kulturních památek, budov v památkové rezervaci nebo sloužících k náboženským účelům.
Stejně tak se povinnost PENB netýká ani rekreačních budov, které nejsou určené k trvalému užívání, a průmyslových a zemědělských staveb se spotřebou energie nižní než 700 GJ.
Pokud se rozhodnete pronajmout nebo prodat budovu postavenou před 1. lednem 1947, která od své stavby neprošla většími úpravami, výjimka se týká i vás a PENB není nutný.
Přečetli jste si zde, že průkaz PENB je pro vás nutný? Určitě si jej pořiďte. Objednat si jej můžete jak u specializovaných společností, tak i u některých realitních kanceláří. V případě, že se na vás povinnost PENB vztahuje a vy jej nedodáte, může vás jako fyzickou osobu postihnout pokuta až 100 000 korun, jako právnickou pak dokonce 200 000 korun.