Chystáte se vyrazit na univerzitu do jiného města, nechcete bydlet na kolejích, a proto hledáte pronájem bytu pro studenty? Bydlení na privátě s sebou nese výhody jako větší soukromí, klidnější bydlení a podobně. Pokud bydlíte v podnájmu, musíte ale počítat s větší zodpovědností. Na co si musíte při hledání studentského podnájmu dát pozor?
Chcete bydlet úplně sami, s přítelem či přítelkyní, nebo klidně s pěti dalšími studenty? Velikost bytu určitě přizpůsobte počtu jeho obyvatel. Obecně se dá říct, že nejoblíbenější pro partu studentů jsou byty 2+1, případně 3+1. Do každého pokoje se pohodlně vejdou ideálně dva, maximálně tři lidé. Dbejte na to, abyste si v bytě dokázali najít své soukromí a cítili jste se pohodlně. Pokud je koupelna oddělena od WC a jednotlivé pokoje jsou neprůchozí, je to velkou výhodou. Nechcete přeci čekat na záchod, než se vaše spolubydlící osprchuje, nebo například zažívat to, že skrz vaši ložnici budou všichni obyvatelé bytu několikrát denně přecházet jako přes chodbu.
Jako student chcete mít své bydlení pokud možno co nejblíže fakultě, menze, supermarketu, ale také nějakému tomu baru nebo parku. Hledáte zkrátka ideální bydlení byt v Olomouci, Brně, Praze nebo jiném univerzitním městě. Zdá se vám jako jediná vhodná lokalita centrum města? Možná se vyplatí pátrat po bytu dále, tato oblast bývá většinou výrazně nejdražší. Pokud jste naopak našli nádherný levný byt, ale do školy byste museli dojíždět MHD několik desítek minut, zvažte svou volbu také. Pravděpodobně hledáte jen přechodné bydlení, u kterého záleží hlavně na účelu.
Ceny bytů u inzerátu na internetu jsou uvedené za nájem, ovšem bez služeb. Na to si dejte vždy pozor. K částce je tak potřeba vypočíst zhruba náklady za energie, internet a podobně. Zjistěte si proto, jak je to s připojením, na kolik by vás tak vyšla elektřina, topení, voda... abyste při prvním opravdovém placení nájmu nebyli překvapeni.
Stejně tak je nutné počítat i se vstupní investicí. Drtivá většina majitelů bytu požaduje vratnou kauci, většinou v hodnotě jednoho až dvou nájmů. Tou ručíte za stav bytu a případně vybavení. Pokud bude vše v pořádku i po ukončení smlouvy, majitel bytu vám kauci vrátí. Pokud byt k pronájmu hledáte přes realitní kancelář, musíte počítat i s provizí, která je většinou také ve výši jednoho nájmu. Tu ale platíte makléři za jeho služby, nikdy se vám nevrátí.
Chcete se stěhovat i s vlastním nábytkem nebo jen tak nalehko? Byt by měl vždy mít topení, kuchyňskou linku, zařízenou koupelnu, toaletu. To, jestli je zde postel, spotřebiče, skříně a další nábytek, už je na majiteli. Pokud se stěhujete do nevybaveného bytu, musíte počítat s investicí do nábytku a vybavení. Samozřejmě ale zejména studentská města, jako třeba Olomouc, jsou na takové případy připravená a levný nábytek zde od dalších studentů získáte snadno a rychle.
Podpisem nájemní smlouvy stvrzujete svůj (možná první) dlouhodobý závazek. Uzavíráte nájmení smlouvu klasicky na rok. Pokud školu přerušíte, skončíte s ní nebo se vám situace jakkoli jinak změní, nájem musíte platit dál. To stejné platí i o prázdninách. Zatímco z koleje se v červnu odstěhujete a vrátíte se zpět až v září, u bytu musíte platiti i přes prázdniny. Pokud víte, že další rok už v bytě bydlet nechcete, musíte včas vypovědět smlouvu, aby vám stihla vypršet výpovědní lhůta.