Stále více lidí se snaží prodat svou nemovitost na vlastní pěst. Toho využívají kupující, ti totiž nechtějí platit zbytečně vysoké provize realitní kanceláři avšak ani jedna strana si neuvědomuje možná rizika.
V posledních letech se velmi rozmohl prodej nemovitostí bez realitky. Sice byste mohli namítat, že takto se prodávaly domy od nepaměti, ovšem s prvními realitními kancelářemi se trh s nemovitostmi rapidně změnil. Není tomu tak dávno, kdy služby realitních makléřů využívalo nespočet vlastníků nemovitostí, kteří se je snažili prodat.
„Lidé v posledních letech opět zjistili, že to jde i jinak, že dům mohou prodat či koupit na vlastní pěst, bez provize a bez realitky.“
Trend dnešní doby je však opačný „dům na prodej bez realitky“, hlásá tisíce inzerátů. Lidé se spolupráci s realitními kancelářemi vyhýbají zejména ze dvou důvodů:
Například v Praze běžně přesahuje prodejní cena rodinných domů 5 000 000 Kč, v takovém případě by činila provize z prodeje slušných 360 000 Kč. Realitní kanceláře si průměrně berou za prodej 4–6 % z celkové částky, za kterou se dům prodá.
Jestliže jste v roli kupujícího či nájemníka, nemá prakticky žádný smysl spolupracovat s realitní kanceláří a nechat se zastupovat realitním makléřem. Těm jde vždy o to, prodat nemovitost majitele, kterého zastupují – to je jejich práce. Z principu by vždy měli stát na straně prodávajícího.
„Kupující má většinou řadu výhod a nese během obchodu menší rizika, je tak výhodné jednat přímo s majitelem, bez realitky.“
V roli kupujícího máte většinou tu výhodu, že nemusíte znát perfektně trh, nejste totiž tím, kdo musí určit vhodnou cenu nemovitosti, což je často největším problémem. Nemusíte se ani tolik snažit jako prodávající, nejste to vy, kdo musí svou nemovitost k prodeji vhodně propagovat, komunikovat s kupci a provázet je při osobní prohlídce.
Investujte své prostředky raději do poradenství s odborníky, zvláště pokud se v nemovitostech příliš nevyznáte. To, že nejednáte přímo s realitkou, ještě neznamená, že vše proběhne bez problému, že nemůžete naletět. Jak dokládají mnohé případy, můžete – a můžete na to doplatit do budoucna. Prakticky musíte být stále opatrní, i když se jedná o prodej nemovitostí bez realitky.
„Nesnažte se šetřit všude, koupit nemovitost, ve které chcete žít, není jen tak. Zaplatit si odborné poradenství právníka nebo třeba technika, se vyplatí. Zvláště pak, jestliže máte pochyby.“
Jde především o stav nemovitosti, musíte odhalit všechny vady a vše si důkladně ošetřit smlouvou, což může být u laiků samozřejmě další problém. Nehledě na to, že nemovitost byste si měli také prověřit na katastru nemovitostí, kde odhalíte základní, ale velmi užitečné informace, které jinde nenajdete.
Zjistíte velmi jednoduše, kdo je vlastníkem a zda nejednáte s podvodníkem. Dále vám katastr poskytne bližší informace o objektu i velikosti pozemků. Ale především, zjistíte v něm, zda se na nemovitost nevážou nějaká zástavní práva, věcná břemena či hypotéka.
V neposlední řadě se chraňte za pomocí advokátní nebo notářské úschovy. Nedávejte prodávajícímu peníze ihned po dohodnutí obchodu, ale naopak až po změně vlastnických práv v katastru. Notář nebo advokát v tomto případě slouží jako třetí strana, která předá peníze prodávajícím až ve chvíli, kdy jsou splněny všechny předem stanovené podmínky.
Existuje mnoho inzertních serverů, které nabízejí prodej domů bez realitky. Některé z nich se však takto mohou jen tvářit, často bývají samy jakousi skrytou realitkou a nabízí podobné služby – zprostředkování obchodu, úschova peněz, právní servis apod. V takovém případě si můžete být jisti, že ceny nemovitostí skrývají i provizi, kterou však nevidíte, o které není nikde řeč.
„Pokud hledáte domy na prodej bez realitky, využijte jen specializovaných serverů, ušetříte tak mnoho času. Nabídky realitních kanceláří totiž stále převažují. Určitě využijte vložení inzerce ZDARMA na Black Reality. “
Domy na prodej bez realitky najdete také na inzertním serveru Black-Reality.cz, kde lidé zdarma umísťují své nabídky nemovitostí. Inzeráty jsou soustředěny především na větší města, jako je Praha, Brno, Ostrava a Olomouc. Nejsou zde jen domy, ale také byty, garáže, hospodářské objekty a další. Navíc je vše bez provize pro realitní kancelář.
Pokud si myslíte, že po uzavření smlouvy a předání peněz za nemovitost, nejlépe do advokátní nebo notářské úschovy, je konec starostí, není to pravda. Při předání bytu zároveň sepište protokol o předání a dbejte na to, aby byl podepsán oběma stranami. Protokol slouží k tomu, aby zachytil stav domu při předání, slouží jak k ochraně kupujícího tak prodávajícího.
Zároveň do protokolu zapište hodnoty odebraných energií – elektřiny, plynu, ale také vody a tepla.
Pamatujte však na to, že trh nemovitostí je pro realitní kanceláře i makléře byznys, především jde o výdělek. Nicméně dobrá realitka vám může pomoci v koupi nemovitosti, a to hlavně tehdy, když nemáte mnoho času, abyste se mohli naplno věnovat hledání nového domova.
Stejně tak za vás může vyjednávat při koupi nemovitosti a sjednat například lepší podmínky, včetně následného financování. Mnozí jsou to profesionálové, kteří vám ušetří starosti, čas, mnohdy i peníze, ale především mají zkušenosti, které jsou v tomto oboru velmi důležité.