Chcete si koupit družstevní byt a převést jej pak do osobního vlastnictví? Nebo jste členem družstva a chcete využívat výhody a čelit nevýhodám osobního vlastnictví nemovitosti? O výhodách a nevýhodách družstevního a osobního vlastnictví bytu jsme vás informovali v minulém článku, dnes pro vás máme informace o tom, jak při převodu vlastnictví postupovat.
Pokud jste se rozhodli, že chcete mít byt v osobním vlastnictví, pečlivě si zjistěte všechno o družstvu, Jako jeho člen máte právo nahlížet do všech dokumentů a mít tak přehled například o nesplacených dluzích družstva a podobně. Pokud takové dluhy, které vznikly třeba kvůli rekonstrukci, družstvo má, musíte svůj podíl splatit.
Pokud převést své vlastnictví bytu opravdu chcete, musíte podat žádost, která se pak projedná na členské schůzi nájemníků. Pokud družstvo vaši žádost zamítne, máte smůlu a nic s tím neuděláte. Můžete se jeho členy jen dále pokoušet přemlouvat k souhlasu. Pokud se vám povede přesvědčit větší část obyvatel k přechodu na osobní vlastnictví, žádost můžete podat i hromadně.
Pokud na schůzi bude vaše žádost odsouhlasena, podá družstvo na katastr nemovitostí tzv. prohlášení vlastníka nemovitosti, kde prohlásí, že vymezuje v domě bytové a nebytové jednotky. Ti, kteří nebudou chtít převést byt do osobního vlastnictví, mohou nadále zůstat členy družstva. Následně musíte s družstvem uzavřít smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví a katastr vás zapíše jako vlastníka jednotky.
V domě o minimálně 5 jednotkách, kde minimálně 3 vlastní 3 odlišní vlastníci, je potřeba založit společenství vlastníků jednotek (SVJ). To založíte schválením stanov, které určí předsedu, styl hlasování a další nezbytnosti nutné nejen pro provoz nemovitosti. Vytváření stanov se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost nebo se rovnou obrátit na odborníka. Obyčejné stanovy, které najdete na internetu totiž ne vždy musí sedět na váš případ a situaci, a později mohou způsobit problém.
Mám platit daň z nabytí nemovitosti, když jsem pouze převáděl vlastnictví? To je častá otázka. Od listopadu 2016 nemusí nabyvatelé nemovitosti, kteří ji získali do osobního vlastnictví převodem z družstevního, daň z nabytí nemovitosti platit. I přesto ale musí podat daňové přiznání.