KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Přestavba chaty na obytnou nemovitost. Co je nutné zařídit?

Chcete se natrvalo přestěhovat na svou chatu nebo jste při výběru nemovitosti narazili na ideální místo, ale jedná se o rekreační objekt? Pak vás určitě zajímá, jakým způsobem lze rekolaudovat tuto nemovitost na objekt určený k bydlení. Čtěte dál, poradíme vám, jak na to.

1. Soulad s územním plánem

Nejjednodušší způsob, jakým lze rekolaudovat chatu na objekt k bydlení je v situaci, kdy je tato změna v souladu s územním plánem. Vám tak stačí pouze postarat se o vedlejší formality, případně o úpravu objektu. Pokud se ale váš úmysl rozchází s tím obecním, může to být běh na dlouhou trať. Musíte nejdříve dosáhnout změny v územním plánu, resp. změny funkčního využití ploch. Postup je takový, že podáte návrh na místní úřad a počkáte na jeho projednání zastupiteli. Pokud bude rozhodnuto ve váš prospěch, následné kroky úprav územního plánu definuje tzv. stavební zákon 183/2006 Sb. Pozor, připravte se na proces trvající několik měsíců, často déle než jeden rok.

2. Splnění obecných technických požadavků

Jak trvale obytný dům, tak chata jsou jasně definovány ve stavebním zákoně. Pokud tedy vaše rekolaudace vyhovuje územnímu plánu, musí splňovat další podmínky. Jednou z nich je např. výška stropu alespoň 2,5 m, obytná plocha místnosti alespoň 16 m, dostatek denního světla aj, viz. vyhláška č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby.

3. Dodání potřebných dokumentů

Pokud tedy vaše chata splňuje obě výše uvedené podmínky nebo máte plán na rekonstrukci nemovitosti, zašlete na stavební úřad popis navrhované změny včetně důkazu o vlastnictví nemovitosti, případně také plán zamýšlené přestavby. Výsledek rozhodnutí byste se pak měli dozvědět během třiceti dnů.

Proč nebydlet v rekreačním objektu dlouhodobě?

Rekolaudace chaty je náročným a zdlouhavým procesem a vás možná napadlo jiné řešení, jak bydlet v rekreačním objektu dlouhodobě. Buďte však opatrní. Rekolaudace se vám může vyplatit více. Z objektů určených k rekreaci se platí trojnásobně vyšší základní sazba daně z nemovitosti. Navíc v případě rekonstrukce platíte 21% DPH namísto 15% určené pro objekt k trvalému bydlení. Zvažte proto důkladně všechna pro i proti.

Developerské projekty