Při pohledu na data z Eurostatu je vidět, že ceny nemovitostí v České republice klesají, a to nejrychleji za posledních 13 let. Čím je pokles cen nemovitostí způsoben?
Výrazný meziroční pokles cen nemovitostí je připisován především vysoké inflaci, která je v České republice nejvyšší za posledních 30 let. Loni dosáhla inflace více než 15 % a letos se drží okolo 10 %. Právě vysoká inflace vedla Českou národní banku k razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Tyto zvýšené sazby jdou ruku v ruce s rostoucími tržními úrokovými sazbami, včetně těch pro hypotéky. Úrokové sazby hypoték se momentálně pohybují stále blízko historických maxim, a to okolo 6 %. Tyto vysoké hypotéky výrazně snižují poptávku po nemovitostech, což představuje klíčový důvod pro jejich uvedený pokles.
Ceny nemovitostí ale neklesají u všech typů nemovitostí a ve všech lokalitách stejně. „Razantnější pokles je možné vidět především u starších domů a bytů, kde ceny spadly až o 30 % dolů. Jsou ale i lokality, kde si ceny nemovitostí drží stále svou hodnotu,” komentuje situaci na trhu nemovitostí Radek Šitera, ze společnosti Valuo. Své ceny si drží nemovitosti v žádaných lokalitách, jako jsou centra měst, nebo novostavby a naopak klesají na okrajích měst a v okolních aglomeracích. Jaký je důvod tohoto poklesu podle Šitery? „Nemovitosti na okrajích měst bývají obvykle obecně o trochu levnější než v centru, proto si zde své bydlení hledají většinou lidé, kteří k financování potřebují hypotéku. Právě v těchto oblastech dochází k poklesu cen, protože lidé, kteří nemají dostatek peněz na hypotéku s úrokem 6 % ročně, preferují pronájem. Naopak v oblastech, kde si nemovitosti kupují lidé s vlastními finančními prostředky, ceny neklesají tolik. V případě poklesu je to jen relativně malý úbytek,”.
Současná situace tak lehce nahrává kupujícím při vyjednávání o ceně. Kupující mají aktuálně silnější vyjednávací pozici a mohou nabídkovou cenu nemovitostí srazit ještě níže. V některých situacích by nízké ceny mohly být dostatečně výhodné, aby převážily vysoké úrokové sazby. Hypotéku si je později možné refinancovat, s cenami nemovitostí už ale později pravděpodobně nepohneme.
Ceny nemovitostí padají i v sousedních státech. Třeba v Německu dokonce nejvíce od roku 2010. Meziroční zlevnění tam dosáhlo 9,9 %. V Dánsku se ceny domů a bytů snížily za poslední rok o 7,6 % a ve Švédsku o 6,8 %. Na druhé straně, největší nárůst cen nemovitostí v současnosti eviduje Chorvatsko, a to ve výši 13,7 %. V Bulharsku a Litvě se zvýšení cen za poslední rok pohybuje přibližně kolem 10 %.
Valuo analyzuje data z katastru nemovitostí a z veřejné inzerce už od roku 2017. Poskytuje nástroj na výpočet cen nemovitostí, který využívá 5 bank, včetně České Spořitelny, ČSOB a Monety, přes 3500 profesionálů na poli realit, realitní makléři, odhadci, soudní znalci a finanční poradci. Analýzy, které Valuo zpracovává, se často dostávají do předních českých médií jako Seznam zprávy, Hospodářské noviny nebo CNN Prima News. Cenové mapy ke stažení ZDARMA naleznete také nově v realitním softwaru Poski REAL.