Předkupní právo existovalo v České republice desítky let až do konce roku 2013, kdy jej zákonodárci zrušili. Časem vyšlo najevo, že zrušení nebyl úplně ideální krok, a tak se od 1. 1. 2018 předkupní právo zavádí znovu do Občanského zákoníku. Ovšem ve změněné podobě.
Předkupní právo může představovat určitou ”komplikaci“ pro ty, kteří prodávají či kupují byt, k němuž se váže spoluvlastnický podíl k jiným nemovitým věcem.
Pokud totiž k vašemu bytu patří například garážové stání nebo sklep, musíte nově tyto nebytové jednotky nejprve písemně nabídnout za stejnou cenu ostatním majitelům v domě. Navíc je nutné tuto nabídku učinit až po podpisu kupní smlouvy, kde jsou uvedeny podmínky prodeje.
Výjimku bude mít pouze prodej osobě blízké, tedy příbuznému v přímé řadě – sourozenci a manželovi či manželce. A povinnosti uplatnit spoluvlastnický podíl se nevyhnete ani v případě bezúplatného převodu. Tehdy mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu.
Pokud tedy najdete zájemce o nemovitost a uzavřete kupní smlouvu, jste povinni poslat písemně výzvu na uplatnění předkupního práva společně s kupní smlouvou ostatním spolumajitelům. Ti pak mají 3 měsíce na to, aby právo uplatnili či nikoli.
Doporučujeme tak posílat dopisy s dodejkou, abyste měli oficiální potvrzení o odeslání a převzetí zásilky.
V závislosti na vztazích a komunikaci se spoluvlastníky nemusí tento proces trvat celého čtvrt roku. Spoluvlastníci můžou písemně možnost odkupu odmítnout nebo se předkupního práva vzdát předem. Lze předpokládat, že této možnosti budou využívat převážně developerské projekty, právě pro usnadnění následných prodejů, ale zajisté to může být také zajímavá možnost pro bytová družstva.
Znovuzavedení předkupního práva mělo podle zákonodárců především zabránit situacím, kdy například jeden ze spoluvlastníků rodinného domu prodá svůj podíl třetí osobě bez vědomí ostatních spoluvlastníků, například sourozenců, aniž by jim podíl nejdříve nabídl. Zastánci obnovy argumentují také tím, že by se vlastnické podíly měly spíše scelovat místo neustálého tříštění, které komplikuje následně správu majetku.
V tomto případě je opravdu předkupní právo dobrou věcí, ale prodeje některých bytů či již zmiňovaných developerských projektů, které nabízí často k bytové jednotce podíly na dalších pozemcích, jsou zdlouhavé a administrativně i finančně náročnější než dřív.
Jan Chvojka, předseda poslanců ČSSD, se k této problematice vyjádřil s tím, že „pokud předkupní právo působí problémy, určitě není od věci přemýšlet nad novelou“. Je tedy možné, že nás brzy čeká obměna.
Pokud byste chtěli předkupní právo prostudovat přímo v Občanském zákoníku, je obsaženo v zákoně č. 89/2012 Sb., konkrétně pak paragrafech §1124 a §1125.