Jedno z největších rozhodnutí v životě je zcela jistě stavba domu. A co si budeme povídat, většinou je to i největší investice. Když se však do tohoto spletitého procesu pustíte, tak teprve tehdy zjistíte, kolik je neznámých odpovědí na podstatné otázky, a s čím vším se budete muset obrátit na profesionály. My vám s tímto úkolem chceme samozřejmě pomoct, a proto jsme si připravili pár tipů na co si dát pozor, abyste bez problému zvládli cestu k vysněnému domu.
Většinou má každý člověk určitý cenový strop, který nechce překročit. Nesmíte zapomínat, že nebudete platit jenom za dům, ale nejdříve je potřeba sehnat vhodný pozemek. Při jeho výběru by bylo dobré zjistit, jaká je zde dopravní dostupnost a také vzdálenost od nejbližšího města. Nejčastěji se lidé stěhují asi 10 až 15 km od města. A přesně takové věci ovlivňují cenu všech parcel pro stavbu. Určete si tak maximální limit ceny na koupi pozemku, teprve poté si určete, kolik jste ochotni zaplatit ještě za dům.
Abyste mohli začít se samotnou stavbou domečku, tak nejdříve potřebujete místo, kde ho můžete začít budovat. Máte dvě možnosti, můžete to řešit sami a strávit tak nekonečné hodiny brouzdáním po inzerátech, nebo můžete využít pomoci realitní kanceláře. Fotografie pozemků budou většinou oku opravdu lahodící a v inzerátech také nikdo zrovna šetřit chválou nebude. Vy se však nesmíte nechat ošálit a budete se muset soustředit na základní parametry, jako je lokalita, cena, dále jaká je připravenost pozemku pro stavbu. Relativně velká část pozemků v takových inzerátech není vhodných pro okamžité zastavění, mohou mít nějakou vadu nebo nemají rozvedené sítě.
Když chcete stavět dům, musíte brát v potaz jeho orientaci vůči světovým stranám. Toto rozhodnutí vám do budoucna ovlivní třeba prosvětlení vnitřku domu či nižší náklady na topení. Když budete některé pokoje směřovat na sever, v létě v nich bude příjemný chládek. Na druhou stranu ale v zimě v takových místnostech budete muset víc topit a svítit. Proto je i dobré se zamyslet nad tím, kam který pokoj bude nejlepší situovat.
Hned pro začátek je dobré si určit, jak velký dům vůbec budete chtít, jeho velikost, jestli jednopodlažní nebo dvoupatrový. Také je vhodné zamyslet se nad svými preferencemi, co se týče materiálu. Jestli dáváte přednost dřevu, keramickým tvárnicím, pórobetonovým tvárnicím či například tvárnicím využívající systému ztraceného bednění.
Je nutné uvědomit si, jak je vaše rodina zvyklá fungovat. Některé rozvržení místností v domech v katalozích jsou sice moc pěkné, nejlepší je ale řídit se podle vašeho rodinného životního stylu. Proto přemýšlejte nad tím, jak velký má který prostor být, aby některé pokoje nebyly zbytečné velké a jiné zase příliš malé. A jak to vymyslet s dětským pokojem? Máte dvě a více dětí, ale nevíte, zda by mělo mít každé dítě svůj nebo jeden velký společný? Když jsou děti malé, tak je pro ně lepší volbou společný větší pokoj, prohloubíte tak jejich vzájemný vztah, mohou si společně hrát, uklízet a povídat si při usínání. Až trošku povyrostou a dostanou se do puberty, přijdou hádky a budou chtít mít každý svůj prostor, společný pokoj se jednoduše přepaží zdí.
Nesmíte zapomínat, že k rodinným domům často patří i zahrada, která je hlavně na budování a následnou údržbu docela náročná. Rozvrhněte si ji chytře už předem, protože následné zásahy bývají většinou dosti obtížné a žádají si větší investici. Je dobré pro zahradu, nábytek a doplňky na ní také zvolit vhodný materiál, který bude odolný, bezpečný a snadný na údržbu.