Chcete se stěhovat a hledáte byt, který by splňoval vaše vysoké nároky na moderní bydlení? Byt jako z časopisu o designu je velmi těžké najít, zejména mladí lidé tak často sáhnou po bytě patrovém. Mezonetový byt, neboli loft či loftový byt, skýtá řadu výhod, ale i nevýhod. Našli jste atypický byt v Praze, Ostravě, Brně nebo jiném městě? Předtím, než se pro něj vážně rozhodněte, přečtěte si náš článek a zvažte všechna pro i proti.
Jak vzniká mezonetový byt? Většinou spojením dvou bytů nad sebou nebo vytvořením dalších místností na půdě bytového domu. Loftový byt tak plochou odpovídá někdy i dvěma bytovým jednotkám, jeho cena je proto výrazně dražší než u bytů klasických. Pokud si chcete postavit svůj vlastní mezonetový byt, musíte zakoupit dva byty oddělené a následně provézt stavební úpravy a vybudovat schodiště, na vysokou částu se proto dostanete tak jako tak.
Větší plochy bytu, vyšší stropy, rozměrné schodiště, více oken a často i balkon nebo terasa. Všechny tyto zdánlivé výhody loftového bytu na patro mají velký vliv i na vytápění místností. Efektivní vytápění bude pro vás složitější a pravděpodobně si za ně i pořádně připlatíte. Spousta otevřeného prostoru má ale i hromadu výhod. Váš byt bude vypadat a působit vzdušně, nebudou vás přepadat pocity stísněnosti. Pokochat se budete moci nejen designovým schodištěm, ale pokud se rozhodnete bydlet opravdu stylově a zařídíte si byt podle posledních trednů, můžete si být jistí, že vám jej bude závidět nejeden soused nebo návštěva.
Plánujete v bytě bydlet s malými dětmi? Nebo naopak tam chcete zůstat až do pozdního důchodu? Ono stylové schodiště v mezonetovém bytě sice vypadá senzačně a výrazně vám zvětší plochu bytu, pro batolata a seniory je však noční můrou. Pokud se chystáte nebo už máte děti, musíte v mezonetovém bytě počítat s zátarasy a bezpečnostními brankami u paty i na vrcholu schodiště, stejně tak musíte mít oči neustále na stopkách, jestli vaše ratolest není zrovna v nebezpečí. Jako senior se sice budete moci pochlubit nádherným prosotrem, vyjít schody pro vás ale může být stále těžší a těžší, až se nakonec budete muset smířit s obýváním jen poloviny nemovitosti. Pokud si přecejen mezonetový byt pořídíte, doporučujeme přestěhovat se na stáří jinam, třeba na chatu.
Výběr takového schodiště do mezonetového bytu se vám možná může zdát jednoduchý, i on má ale svá pravidla. Neměli byste si pořizovat schodiště uzší než 90 centimetrů, kvůli bezpečnosti a vašemu pohodlí. Vybrali jste si točité schodiště nebo zalamované schody? Nejpraktičtějším řešením do mezonetů je schodiště mírnější a rovné. Opomenout byste pak určitě neměli speciální protiskluzovou vrstvu na povrchu schodů.
I když se budete zpočátku radovat z neustále prosluněného bytu, radost vás možná přejde s prvními intenzivnějšími slunečními paprsky. Zatímco v přízemí bytu vám může být i zima, je velmi pravděpodobné, že v podkroví nebo úatř druhém se budete potýkat s přetopením. Teplý vzduch totiž stoupá vzhůru, a tak se často stává že v prvním patře v ložnici bude nedýchatelno a horko. Proto si dokonale promyslete rozmístění topných těles, ale také zvažte využití klimatizace. V léte se vám jistojistě bude hodit.