KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Kdy si pořídit byt? Čekat s hypotékou se nevyplatí

Chcete si pořídit vlastní bydlení nebo byt na investici? Při dnešní ceně nemovitostí to bez hypotéky zvládne opravdu jen málokdo. Zejména pro mladé lidi a rodiny je hypoteční úvěr prakticky tou jedinou možností, jak se k vlastnímu bydlení dostat. Je ale lepší pořídit si byt s hypotékou už teď, nebo zkusit počkat, až praskne pomyslná „realitní bublina“? 

Můžete si hypotéku dovolit?

K tomu, abyste si hypotéku vůbec mohli pořídit, musíte mít našetřenou určitou částku. Zpravidla to bývá minimálně 10 nebo 20 % hodnoty hypotéky. Aby pro vás hypotéka byla opravdu bezpečná, měly by vaše splátky společně s náklady na energie a další nezbytnosti tvořit asi 30 % čistého měsíčního příjmu domácnosti. Vyplatí se také mít rezervu ve výši půlročního příjmu, pro případ ztráty zaměstnání nebo třeba poruchy auta. 
Rozhodně se nevyplácí vzít si hypotéku, jejíž splácení by domácnost stálo 60 % měsíčního příjmu. Tohle hazardování je velice riskantní a v případě nedostatečné rezervy a třeba právě ztráty zaměstnání může mít fatální dopad.

mladá rodina v novém bytě

Vyplatí se pořídit si hypotéku teď?

I přes změny, které proběhly na podzim loňského roku, je stále možné získat v Česku solidní hypotéku. Ceny nemovitostí v Praze a velkých městech jsou stále vysoké, tím pádem pro většinu lidí nedostupné a trh je jimi přesycen. Při vyjednávání o ceně nemovitosti tak můžete mít lepší pozici a ušetřit třeba i nemalou částku. 

S pořízením hypotéky nečekejte. Aktuálně většinou banky nabízejí hypotéky za 3% úrok. Loni v září byl přitom úrok kolem 2,57 % a další zvyšování je jisté. Zdražení hypoték a regulace ze strany ČNB znemožnila přístup k hypotéce lidem s malými úsporami a nízkým příjmem. Banky tak přišly až o desítky procent žadatelů. Můžete této situace využít ve svůj prospěch a s bankou o podmínkách úvěru vyjednávat

bytový dům

Nevýhody bydlení v podnájmu

Kromě praktických výhod vlastního bydlení, jakými jsou větší volnost, možnost stavebních úprav, soukromí a další, jsou tu i ekonomické výhody. Hodně lidí zůstalo závislých na nájemním bydlení. Pronájem bytu zejména ve velkých městech za rozumnou cenu je tak téměř nemožný – volných bytů je málo a ceny zde také rostou. Nejen, že se zvyšují obecně náklady na bydlení, samotné ceny nájemného také reagují na zpřísnění podmínek pro zisk hypotéky svým zvýšením.

Developerské projekty