Koupili nebo zdědili jste nemovitost - byt a její stav, případně vzhled vám úplně nevyhovuje? Pak se určitě chystáte pustit do rekonstrukce bytu. Ještě než se pustíte do práce, nezapomeňte se ujistit, jestli k rekonstrukci nepotřebujete nějaká povolení. Ušetříte si tak možné nepříjemnosti v budoucnu.
Pokud budete při rekonstrukci provádět větší práce, pravděpodobně se stavebnímu povolení nevyhnete. Na úřad pro stavební povolení totiž musíte zaběhnout vždy, když budete při svých pracech zasahovat do nosných konstrukcí stavby nebo měnit vzhled budovy. Budete totiž potřebovat také posouzení vlivu na životní prostředí a požární bezpečnost stavby.
Zdroj: Freepik.com
Ohlášení stavebnímu úřadu je nutné, pokud rekonstrukcí dojde ke změně užívání celého objektu nebo její části. V tomto případě ale nesmíte zasahovat do nosných zdí ani měnit vzhled stavby. Stejně tak vám nesmí vzniknout povinnost zajistit posouzení vlivů na životní prostředí. Toto posouzení ale bývá nutné pouze u velmi rozsáhlých rekonstrukcí, což rekonstrukce bytů prakticky nebývají.
Stavebnímu úřadu se vyhnete, pokud vaše rekonstrukce nenarušuje nosné zdi, vzhled budovy a nedochází při ní ke změně způsobů užívání stavby. Jednoduše, pokud se rozhodnete pro rekonstrukci kuchyně či koupelny bez větších prací, žádná povolení nepotřebujete.
Základem slušnosti je při plánované rekonstrukci informovat sousedy o jejím průběhu. Jak na to? Do společných prostor, například na nástěnku v chodbě, vyvěste oznámení. Nezapomeňte uvést všechny údaje, a to:
Buďte při psaní sdělení na sousedy milí. Rekonstrukci se také snažte plánovat tak, aby vaše sousedy omezila co nejméně. Hlučné práce rozhodně neplánujte na večer ani brzké ráno, zkuste spíše dopoledne nebo odpoledne, kdy je většina lidí v práci.
Zdroj: Freepik.com
Jak se liší povolení k rekonstrukci u bytů v osobním a družstevním vlastnictví? Pokud budete rekonstruovat byt v osobním vlastnictví, je možné, že nebudete potřebovat ani souhlas společenství vlastníků. Ten je nutný v případě, že rekonstrukce zasahuje do společných prostor. Pokud ale například budete rekonstruovat také rozvody tepla, vody, balkóny a podobně, souhlas společenství vlastníků už nutný je.
Máte byt družstevní? Jelikož byt v družstevním vlastnictví de facto patří družstvu, budete potřebovat jeho souhlas s rekonstrukcí. Více o způsobu provedení povolení zjistíte ve stanovách družstva.
TIP: Jak na převod bytu z družstevního vlastnictví do osobního?
Jaké zkušenosti máte s rekonstrukcí vy?