Počasí už je vyloženě letní, teploty stouply možná až příliš vysoko… A co bývá na létě nejlepší? No přece vysněná dovolená. Chystáte se na pár dní nebo dokonce na několik týdnů do zahraničí nebo na tuzemskou dovolenou? V tom případě si rozhodně dejte pozor na to, aby se vaší nemovitosti v době vaší nepřítomnosti něco nestalo. Nechcete si přeci kazit pocit z příjemného zážitku příšernými následky – zničeným domem nebo vykradeným bytem. Připravili jsme pro vás několik doporučení, kterými byste se měli řídit pro ideální ochranu nemovitosti v době dovolené.
Pořádně zamknout dveře je samozřejmostí. Pozor si ale dejte i na jiná místa, kterými by zloděj mohl do domu nebo bytu proniknout. Zamkněte a zabezpečte proto garáž, sklep a nejlépe i okna v přízemí. Použít přitom můžete jak klasické zámky a závory, tak i moderní elektronické systémy, okenní fólie nebo bezpečnostní rolety. Pokud někde u domu schováváte náhradní klíče, jednoznačně je ukliďte. Prostor pod rohožkou totiž není úplně bezpečný úkryt.
Když už vyrážíte na dovolenou, určitě chcete přidat hromadu fotek na Facebook nebo Instagram. Chcete svým blízkým a přátelům ukázat, kde vlastně jste, ale už vám nedojde, že takto rozhlásíte do světa, že vaše bydlení je opuštěné. Samozřejmě můžete omezit viditelnost příspěvků jen na přátele, ale ani tak si nemůžete být jistí, že fotky náhodou neukáží někomu cizímu. Nejbezpečnější je proto počkat si a fotky veřejnit až po návratu.
Rozumíte si se sousedy? Pak rozhodně nebudou mít problém občas do vašeho bytu zajít a zkontrolovat, že je vše v pořádku. Případně mohou zalít květiny, rozsvítit na chvíli světlo nebo vyhrnout závěsy. Zkrátka nevodí případným zlodějům pocit, že v bytě se pořád něco děje a není opuštěný. Neznáte své sousedy natolik dobře? Poproste je alespoň o to, aby vám sbírali poštu. Přeplněná poštovní schránka letáky může totiž každému napovědět, že nejste doma.
Máte doma plnou šperkovnici nebo drahou elektroniku? I přes různá zabezpečení se může stát, že se vám domů někdo dostane. Vždycky je proto lepší své cennosti pečlivě schovat. Buďte přitom ale vynalézaví – peníze pod matrací totiž objeví i ne příliš nápaditý zlodějíček.
Nemáte doma štěkajícího psa, který by případné nezvané návštěvníky vystrašil? Někdy k tomu postačí i světlo nebo kamera (i falešná). Pořídit si světlo, které se spustí pomocí pohybového čidla, ke hlavnímu i vedlejšímu vchodu domu není jen praktická záležitost. Zloděje může odradit nebo alespoň osvětlit a vznikne tak větší šance, že si ho někdo všimne. Pořídit si můžete i menší skrytou kameru, která může zloděje nahrát. Posloužit by mohla i falešná kamera – maketa, která v noci alespoň bliká a upozorní zloděje, že jste na něj připraveni.