KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Ekologické bydlení a jeho budoucnost? Po roce 2020 už jen pasivní domy

Téměř před deseti lety padlo rozhodnutí a za pět měsíců začne platit evropská směrnice. Od roku 2020 musí všechny domy, byty a jiné budovy splňovat přísnější nároky na nízkou spotřebu energie. Cílem nových norem je zvýšení ekologičnosti budov, podle Evropské komise toptiž přibližně 40 % produktovaného oxidu uhličitého má na svědomí právě provoz budov.

Co jsou to pasivní domy?

Pasivní domy svým obyvatelům slibují extrémně nízké náklady na vytápění, stálý přívod čerstvého vzduchu, ideální teplotu v zimě i v létě, ale také využití obnovitelných zdrojů energie. Budovy s téměř nulovou spotřebou energie musí mít spotřebu nižší o 20 % v porovnání s rokem 1990, stejně tak musí snížit spotřebu neobnovitelné primární energie. Rodinné domy o 25 %, bytové domy o 20 % a jiné stavby o 10%. 

dům se solárními panely
Fotka od skeeze z Pixabay

Stavba domu od roku 2020

Zakoupili jste nebo se chystáte koupit pozemek a postavit si zde svůj vysněný dům? Evropská směrnice se bude týkat všech novostaveb, jejichž stavba bude započata od začátku ledna 2020. Dotkne se zateplení budov, izolace podlahy a střechy, ale i oken. Rodinné domy by měly mít maximální roční spotřebu 70 až 80 kWh na metr čtvereční.

V případě snížení spotřeby neobnovitelné primární energie hodně záleží na zvoleném zdroji vytápění a ohřevu vody. Konkrétní zdroj není předepsán, zálěží tak přímo na lidech, jestli zvolí fotovoltaické panely, rekuperační jednotky nebo tepelná čerpadla. Pokud si pro svou stavbu zvolíte kvalitní a spolehlivou společnost, která dokáže vytvořit opravdu efektivní návrh, je možné, že parametry pro nízkoenergetický dům splníte i bez nutnosti využívání obnovitelných zdrojů.

Rekonstrukce domu - jaká budou platit pravidla?

Pokud nebude rekonstrukce vašeho rodinného nebo bytového domu rozsáhlá nebo kompletní, směrnice se na vás vztahovat nebude. Plánujete ale po delší době svůj dům pořádně zrenovovat? Pak budete podmínky muset splnit. Jako nízkoenergetická budova přitom může sloužit i klasický panelový dům, nejhůře se ale zpasivnění provádí u starých rodinných domů, které potřebují řadu individuálních úprav. Co by měla v různých variantách rekonstrukce na nízkoenergetickou stavbu mít? Určitě je nutná kvalitní vrstva izolace, vyloučení tepelných mostů a vazeb, efektivní osazení oken, řízené větrání s rekuperací tepla, precizní vzduchotěsnící vrstva a optimalizované vytápění se zdrojem tepla.

Developerské projekty