Máte zájem o pronájem nemovitostí, ale nejste v tomto směru příliš zkušení? To nevadí, poradíme Vám, na co si dávat největší pozor, čemu se vyhnout nebo případně na čí rady je dobré dát. Momentálně stále roste poptávka po nájemním bydlení, a ten kdo vlastní nějakou nemovitost si tak může slušně vydělat. Pojďme se tedy společně podívat na užitečné rady a tipy, které vám mohou pomoct.
Jako první je nejdůležitější si uvědomit, komu vlastně chci pronajímat svoji nemovitost. Může to být rodina, jednotlivec, ale klidně třeba i turista. Dále je také otázkou, na jakou dobu chci někomu poskytovat nájemní prostory.
Pokud byste chtěli pronajímat například svůj byt turistům přes Airbnb nebo Booking, můžete si díky tomu opravdu hezky vydělat. Na druhou stranu Vám však vznikají jisté povinnosti, které u dlouhodobějšího pronájmu nemusíte řešit. A to například mít byt zařízený pro potřeby nájemníků, uklízet, být neustále k dispozici minimálně na telefonu (kvůli předání klíčů nebo jakýmkoli problémům, které mohou nastat). Vaše nemovitost musí být navíc umístěná v dobré lokalitě, co nejblíže centrům měst. A aby toho nebylo málo, tak s tímhle pronájmem se pojí zdanění příjmů z něho plynoucí.
Jestli máte zájem o pronájem dlouhodobý třeba studentům, rodinám nebo jednotlivcům, tak tady Vám v určitých směrech starosti o byt odpadávají. Když se budeme bavit o vybavení bytu, pokud jde o rodiny a jednotlivce, tak ti si většinou svoje nové hnízdečko chtějí vybavit vlastním nábytkem a spotřebiči. Kdyby se však mělo jednat spíše o studenty nebo pracovní skupiny, tak je dobré nějaké adekvátní vybavení pořídit. Úklid a umístění, co nejblíže centru je něco, co Vás u dlouhodobého pronájmu nemusí nijak trápit.
V souvislosti s dlouhodobým pronájmem vznikají další problémy, a to pronajímat svoji nemovitost někomu, u koho si budete jisti, že Vám bude nájem platit a že na něho bude spoleh. Přece jenom mu svěřujete něco, co je Vaše, na to nesmíte zapomínat. Je dobré si někoho, kdo má zájem předem proklepnout, ptát se, kde pracuje, kde předtím bydlel, proč se chce přestěhovat nebo jestli nebude mít problém s tím platit měsíční nájemné. Případně si informace zjistit od bývalého pronajímatele.
Nakonec je ještě dobré si stanovit určitá pravidla, která mohou být uvedena dle potřeby i v nájemní smlouvě. Nájemní smlouva by zpravidla měla být písemná. Některé věci však stačí dohodnout i ústně, samozřejmě pokud půjde o rozumné nájemníky. Kromě základních práv a povinností obou stran, které by smlouva měla obsahovat, můžete obsahovat i další body. Jako příklady lze uvést umožnění majiteli vstup do nemovitosti (máte právo na to si svůj majetek kontrolovat), dále frekvenci návštěv, přítomnost zvířat a kouření v bytě nebo řešení údržby a oprav. Zákon pronajímateli nařizuje hradit malé opravy a běžnou údržbu bytu či domu.
Není zrovna úplně vhodné v inzerátech nastavenou cenu měnit, protože si toho většinou zájemci všimnou, a to je pak může klidně odradit. Musíte se tedy rozhodnout, zda nájemné bude nižší a vy tak nemovitost pronajmete rychleji anebo bude cena nájemného vyšší, ale budete čekat, jestli tuto cenu bude někdo ochotný akceptovat. Tohle rozhodnutí už záleží na Vás. My doporučujeme jít zlatou střední cestou, stanovit si adekvátní výši nájmu. Pokud nevíte jak na to, přečtěte si jeden z našich článků. Záleží pak na typu nemovitosti, lokalitě a dalších parametrech. Druhou možností je, nechat si cenu určit specialistou. V tomto případě budete mít jistotu, že nacenění bude opravdu adekvátní.
Jak se ale říká, méně je někdy více, a to platí i v tomto případě. Pokud je nájemné nižší, ale férové, tak Vám v mnoha případech může přinést daleko víc. Navíc můžete vybudovat dlouhodobý nájemní vztah, který bude přinášet stálý příjem.
Připravte se na to, že budete muset neustále hlídat e-mail nebo telefon, protože Vás zájemci budou bombardovat dotazy ohledně nájmu. Nejlepší je samozřejmě reagovat co nejdříve. To ale není všechno, další starosti přicházejí s termíny prohlídek nemovitosti. Budete si muset vyhradit nějaké termíny pro schůzku se zájemci a následnou prohlídku nemovitosti, takže Vám to bude zasahovat do osobního volna. Někdy nebude jednoduché dohodnout termín tak, aby vyhovoval oběma stranám. Je dobré si tohle předem uvědomit a opravdu se na to připravit.
Pokud je to všechno na Vás moc, vřele doporučujeme svěřit se do rukou profesionálů. Díky realitním makléřům či kancelářím se zbavíte veškerých starostí, které jsou uvedeny výše a navíc ušetříte čas. Tito profesionálové mají přehled o tom, jaká je situace na trhu s nájemním bydlením. Stanoví vhodnou cenu a přeberou na sebe i komunikaci se zájemci, na kterou případně budou navazovat prohlídky bytu či domu. Jestli budete pronájem nemovitosti řešit na vlastní pěst nebo si najdete odborníka záleží už na Vás.