Jak se bude vyvíjet realitní trh a kam v roce 2023 zamíří ceny nemovitostí? Shrnuli jsme pro vás předpoklady odborníků na trh realit.
V posledních letech došlo k prudkému nárůstu cen nemovitostí. Nemovitosti v Česku se tak staly v porovnání k příjmu obyvatel jedněmi z nejdražších. Situace se ale výrazně změnila, když se hypoteční úvěry staly nedosažitelnější a Česko zasáhlo prudké zdražování. V roce 2023 si proto koupit vlastní bydlení může dovolit daleko méně lidí než dříve. Podle průzkumu společnosti Valuo, která sledovala vývoj počtu prodejů bytů na základě kupní smlouvy dle ČÚZK od roku 2016 do března 2023, se za první kvartál roku 2023 prodalo nejméně bytů za posledních sedm let. ,,Pokud bychom porovnali první kvartál roku 2022 a 2023, tak vidíme, že počty prodejů klesaly všude, v průměru o 26 %. Například v březnu 2023 se v Česku prodalo 4 880 bytů, což je o 1 119 méně než před rokem.”, komentuje situaci na realitním trhu zakladatel Valuo.cz Radek Šitera.
Rapidnější pokles prodejů je zaznamenán především u starších bytů. ,,U starších bytů je meziroční pokles 24 %. Pokud porovnáme první kvartály let 2022 a 2023, tak je pokles dokonce 36%.” doplňuje Šitera. Naopak počet prodaných bytů v novostavbách roste, meziročně o 1 %, při srovnání prvních kvartálů 2022 a 2023 je nárůst dokonce o 13%. Počty prodejů bytů v novostavbách ale tvoří pouze 1/4 prodaných bytů. V březnu se prodalo 1 280 bytů v domech mladších než 3 roky a 3 600 bytů v domech starších. “Zajímavé také je, že se nemovitosti neprodávají po celý rok stejně. Nejvíc prodejů se zapisuje na katastru v lednu, nejméně pak v únoru a v září.”, objasňuje Šitera.
Zamrznutí realitního trhu se tak projeví zejména na cenách nemovitostí. Prodejní ceny začaly již klesat u starších a energeticky náročných nemovitostí. Největší pokles cen byl zaznamenán v Libereckém kraji, kde prodejní ceny klesly až o 15 %. Z dvouciferného poklesu se mohou těšit také lidé v Moravskoslezském, Ústeckém, Středočeském nebo Královéhradeckém kraji. Pouze nepatrné snížení ceny zaznamenala Praha a Jihomoravský kraj.
Rapidní pokles cen se ale v roce 2023 pravděpodobně konat nebude. Starší nemovitosti zaznamenávají pokles v řádu procent. U novostaveb nebo developerských projektů se ale ceny snižovat nebudou. Naopak. Z důvodu zdražení energií, materiálů a pohonných hmot se nové domy a byty staví naopak dráž. Průměrné ceny nově prodaných bytů se o 11 % zvýšily.
Většina vyspělých zemí zaznamenala zdražení nemovitostí, ale v Česku se tento trend výrazně odlišuje od růstu HDP na hlavu a mezd, což činí z České republiky zemi s nejméně dostupným bydlením v Evropě. V posledních 10 letech ceny nemovitostí v ČR rostly nejrychleji po Maďarsku a Estonsku. Od roku 2019 se nominální mzdy zvýšily o 20 %, ale ceny nemovitostí vystoupaly o více než 60 %, což je extrémní rozdíl. Nárůst cen nemovitostí v České republice je tak, vůči příjmům domácností, nejvyšší v Evropě. Ceny jsou u nás aktuálně srovnatelné nebo vyšší než v západních zemích, ale příjmy jsou v ČR nesrovnatelně nižší. Na grafu níže je možné vidět, za jak dlouho si v průměru na nový byt vydělají obyvatelé různých evropských zemí. Dle společnosti Deloitte spoří Češi na nové bydlení nejdéle v Evropě, na byt o rozloze 70 m2 šetří v průměru 13,31 let. Dlouhodobě se tak Česko řadí mezi evropské země s nejméně dostupným vlastním bydlením.
Valuo analyzuje data z katastru nemovitostí a z veřejné inzerce už od roku 2017. Poskytuje nástroj na výpočet cen nemovitostí, který využívá 5 bank, včetně České Spořitelny, ČSOB a Monety, přes 3500 profesionálů na poli realit, realitní makléři, odhadci, soudní znalci a finanční poradci. Analýzy, které Valuo zpracovává, se často dostávají do předních českých médií jako Seznam zprávy, Hospodářské noviny nebo CNN Prima News. Cenové mapy ke stažení ZDARMA naleznete také nově v realitním softwaru Poski REAL.