Zhruba čtvrtina lidí žije v dnešní době v pronajatém bytě nebo domě. Ceny nájmu přitom neustále stoupají. Dle údajů z konce minulého roku vzrostl za poslední tři roky medián, čili střední hodnota, nájmu v Praze o více než 39 % na částku 16 704 korun za měsíc. Jaká je tedy budoucnost nájemníků? Zaplatí za své bydlení ještě více?
Hlavním důvodem pro růst cen je velký nedostatek nabízených bytů. Firmy nabírají často zaměstnance a lákají je za prací do velkých měst. Zde tedy roste poptávka po pronájmu, výstavba nových bytů se však rozšiřuje jen velmi pomalu. V Brně mají na stejný trend vliv i studenti, kteří se nedostanou na koleje.
Dlouhodobě největší zájem je o byty 2+kk, za které v Praze zaplatíte asi 16 000 korun měsíčně, v Brně o 3 000 méně. Oblíbené jsou i byty 1+1, 1+kk nebo 2+1. Tyto malé dispozice tvoří přes 70 % všech nabízených bytů na trhu. I když za větší byt zaplatíte více, v přepočtu na metry čtvereční to může být naopak. Zde nejdráž vychází ty dispozičně nejmenší, tedy 1+kk.
S novou změnou podmínek pro udělování hypoték se nedostatek nájemních bytů ještě zvýší. Řada lidí totiž nedosáhne na hypotéku a bude muset koupi vlastní nemovitosti odložit do budoucna. Stejně tak má na situaci vliv i rozšíření krátkodobých pronájmů typu Airbnb. Tyto pronájmy mohou být v budoucnu zajímavým byznysem i pro realitní kanceláře. I přes plánované regulace totiž poptávka po tomto typu pronájmu poroste.