KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

6 tipů na pohodový pronájem

Vlastníte byt nebo dům, ve kterém nebydlíte, a rádi byste jej pronajali? Takový pronájem se může zdát jako úplná hračka, která vám zajistí stabilní vedlejší příjem. Můžete být nemile překvapeni, když se opak stane pravdou. Z pohodového pronájmu se totiž velice rychle může stát zlý sen. Jak tedy na pronájem?

1.    Kolik za jaký byt?

Vypočítat cenu bytu nemusí být vždy jednoduché, ovlivňují ji totiž 3 faktory. Nejprve je nutné přepočítat náklady bytu, pořizovací cenu bytu, náklady na možné budoucí opravy atd. Dále je důležité váš byt srovnat s dispozičně podobným v podobné (nebo stejné) lokalitě. Byt v centru města samozřejmě bude dražší než na periferii. Zohlednit musíte i výnos – kdybyste peníze, které jste utratili za nemovitost, vložili do banky, jejich výnos by neměl překročit skutečnou cenu nájmu. Nevyplatilo by se vám byt pronajímat.

2.    S nábytkem nebo bez?

Máte vlastní nemovitost k pronájmu, chcete ale někomu poskytnout i svůj nábytek? Pořádně si rozmyslete, co ve svém bytě nebo domě necháte. Rozhodně z místností odstraňte své milované předměty, fotky a vzpomínky. Naopak věci, které nejsou osobní a u vás doma by vám možná i překážely, v bytě můžete nechat.
Za standardní vybavení se považuje kuchyně s kuchyňskou linkou a někdy i spotřebiči, vybavená toaleta i koupelna. Cokoli navíc, co by mohl budoucí podnájemník využít, můžete v bytě nechat – postel, skříň nebo třeba psací stůl. Pronájem vybaveného bytu vám taky umožňuje účtovat si vyšší cenu.

Bytový dům - Realitní občasník

3.    Poznejte se s nájemníkem

Předtím, než svůj byt finálně svěříte do rukou nějakého člověka, pořádně si ho proklepněte. Je to student nebo už vydělává? Není zadlužený? Pro jistotu si jej klidně vyhledejte na sociálních sítích nebo přímo na stránkách, které vám ukážou jeho důvěryhodnost, jako třeba www.ulovdomov.cz.

4.    Smlouvu raději od odborníků

Rozhodně se nesnažte sepsat nájemní smlouvu sami. Jen si přiděláte starosti a vždycky vám může utéct nějaká ta chybka. Oslovte zkušeného právníka a projděte s ním všechny body.  Nezapomeňte také na předávací protokol s případnou fotodokoumentací. Stejně tak by měla být v nájemní smlouvě zakotvena kauce. Může být třeba ve výši jednoho až tří nájmů.

5.    Připravte se na možné konflikty

I když by váš nájemce měl mít své soukromí, kontrolovat vaši nemovitost bude i tak nutné. Domluvte se tedy na pravidelných schůzkách. Nemusí být nijak časté, ale rozhodně se alespoň jednou za několik měsíců ve svém bytě nebo domě zastavte a zkontrolujte, že ještě opravdu v pořádku stojí. 
Možné je také to, že vám nájemník přestane platit nájem. Každý může mít drobné finanční problémy, ale pokud se situace bude často opakovat, buďte nesmlouvaví a vypovězte smlouvu. Nového nájemníka nebude těžké najít.

6.    Pronájem bez starostí

Pokud nechcete řešit všechny body výše, i pro vás existuje řešení. Svěřte svůj byt nebo dům do rukou profesionální realitní kanceláře. Odborníci se postarají, aby všechno šlo hladce a vy jste neměli zbytečné starosti. Mnohdy mají celé roky zkušeností a ví, na co přesně si dát pozor a kde by mohl být kámen úrazu.

Developerské projekty